Тіл дамыту сабағы: «Добым, добым домалақ.»
Технологиялық карта
2-ші кіші топ балаларына арналған ұйымдастырылған оқу-іс әрекетінің технологиялық картасы.
«Қатынас» білім беру саласы.
Тіл дамыту пәні.
Тақырыбы: «Доп,доп,добым домалақ». (әңгіме құрастыру)
Мақсаты: ойыншық туралы әңгіме құрастыруға жаттықтыру. Заттарды қарау барысында олардың түстерін,пішінін неден жасалғанын айта білу.
Қ,ғ,ұ,у,о,ө дыбыстарының дұрыс айтылуын бекіту.
Билингвалдық компанент: доп- мяч, круг-дөңгелек.
Сөздік жұмыс: үлкен,кіші, сары, көк, қызыл.
Көрнекіліктер: доптар, суреттер, ноутбук, қарындаштар.
Іс-әрекет кезеңдері.
Тәрбиешінің іс-әрекеті.
Балалардың іс-әрекеті.
Мотивациялық-қозғаушы
Қуан шаттан, қуан шаттан,
Қуанатын күн бүгін.
Қуан шаттан, қуан шаттан,
Күліп атты күн бүгін.
Сәлематсіздерме балалар және бізге келген құрметті қонақтар.
Балалардың қайталауы.
Балалардың қонақтармен амандасуы.
Орындарына жайғасу.
Ұйымдастыру-іздестіру
Балалар бүгінгі сабаққа бізге бір ертегі кейіпкері келді, ол бәріміз білетін «Бауырсақ»
Бауырсақ бізге тапсырмалар ала келген екен орындаймыз ба балалар.Ендеше тыңдайық бізге өзімен ала келген доптпрын көрсетіп тұр. Доптардың түрін-түсін пішіні мен көлемі жайлы балалардың айтуы.
Саусақ жаттығулары: Қуырмаш.
Қуыр-қуыр,қуырмаш,
Балапанға бидай шаш.
әй-әй балапан,
жамандықтан қаш.
Ноутбуктан суреттер қарап балалар жауап береді.
Шағын тақпақ.
Доп, доп, добым домалақ,
Қайда кеттің домалап.
Қызыл добым, сары добым, көк добым,
Тыным тауып тұрсаңшы сен добым.
Сергіту сәті.(музыкалық)
Қонақ Бауырсақтың жаңа тапсырмасы. «Қоянның добын бояу»
Келген Бауырсақтың сұрақтарына жауап беру.
Саусақ жаттығуларын қимылмен көрсету.
Суреттермен жұмыс жүргізу.
Тақпақты қайталап өту. Балалардың қимылмен сергіту сәтін орындауы.
Балалардың допты түрлі-түсті қарындаштармен бояуы.
Рефлексивті-түзетушілік
Бауырсақтың тақырыпқа байланыст
сұрақтары.
Балалар доптар әр-түрлі олардың спорт түрлерінде де арнайы орыны бар суреттегі доптар қай спорт түрінде қолданылады.
Балалардың бүгінгі сабаққа деген ықыластарына ризашылық білдіріп Бауырсақтың олармен қоштасуы.
Бауырсақ сұрағына балалар жауап береді.
Спорт түрлерін атап өту.
Футбол,теннис,баскет-
бол,волейбол.гольф.
Қонақтармен қоштасу.
Күтілетін нәтиже: доп жайлы әңгіме құрастыра алуы.
Білуі керек: доптардың пішіні мен түстерін
Біледі: доппен ойын түрлерін
«Доп, доп, добым домалақ» тіл дамыту технологиялық карта
Балаларды ғарышкерлер күнімен таныстыруға арналған ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті. тіл дамытуда қолданылған.
Просмотр содержимого документа
«»Доп, доп, добым домалақ» тіл дамыту технологиялық карта»
Қостанай қаласы әкімдігінің «Қостанай қаласы әкімдігінің білім бөлімінің
№ 3 бөбекжай — бақшасы» МКҚК
«Доп, доп, добым домалақ» Қатынас, Тіл дамыту білім саласы бойынша «Ғарышкерлер күніне» арналған тақырыптық ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің технологиялық картасы
Екінші кіші
Тәрбиеші: Асылбекова Ж.Ж.
2016- 2017 оқу жылы
Ұйымдастырылған оқу-әрекетінің технологиялық картасы
Технологическая карта организованной учебной деятельности
Күні,число: 12.04.2017 Тәрбиеші, воспитатель: Асылбекова Ж.Ж.
ІІ кіші тобы, 2 младшая группа «Көбелек»
Білім саласы, образовательная область: «Қатынас» Тіл дамыту
Тақырыбы, тема: «Доп, доп, добым домалақ»
Мақсаты, цель: Ойыншық туралы әңгіме құрастыруға жаттықтыру; Заттарды қарау барысында олардың түстерін, пішінін, неден жасалғанын білу, қ,ғ,ұ,у,о,ө дыбыстарының айтылуын бекіту; «Ғарышкерлер күні» туралы түсінік беру, алғашқы ғарышкерлермен таныстыру.
Сөздік жұмыс, словарная работа: домалақ, ғарыш, планета, ғарышкер
Іс—әрекет кезеңдері Этапы деятельности | Тәрбиешінің басқарымдық қызметі Действия детей | Балалардың іс—әрекеті Деятельность детей |
Мотивациялық қозғаушы Мотивационно-побудительный | Тосын сый: Балалар қонаққа бүгін ғарышкер келіпті. Бүгін ғарышкер ағалардың мерекесі екен. Ол сендерге жұмбақ жасырады. Жұмбақ жасырамын: Секек-секек етеді, Домалап жөнеледі. Көптілділік: | Балалар келген қонаққа қуанады. Ғарышкермен бәрі бірге амандасады. Келген қонақтың киімін, бас киімін, жүріс-тұрысын бақылайды. Балалар жұмбақты шешеді. -Доп. Доп – мяч, ball [ˈbɒl] Ғарышкер –космонавт, cosmonaut [kɒzməˌnɒt] |
Ұйымдастырушылық ізденіс Организационно-поисковый | Ғарышкер: Балалар мынау не? Ал, доптын түсі, пішіні қандай? Балалар кім доп туралы тақпақ айтып береді. Добым, добым, домалақ, Тоқтамайсың домалап. Сергіту сәтін орындату. Доп туралы не айтуға болады? Сергіту сәті: Жеке жұмыс: «Қ», «Ғ», «Ұ», «У», «О», «Ө» дыбыстарды дұрыс айтқызу. Балалар ғарышкер ағаның мерекесі болғандықтан доптың суретін салып берейік. (тәрбиеші сурет салу әдісін көрсетеді) Ғарышкер аға салынған суреттерге алғыс білдіреді | — Доп. — Доптың түсі сары, пішіні дөңгелек. Ол резеңкеден жасалған. Доп туралы тақпақ айтады. Балалар тәрбиешінің айтқанын қайталайды. Сергіту сәтін орындайды. Доп домалақ, доп домалайды, секіреді, (доппен ойнауға болады) Линара: «Қ», «Ғ», «Ұ», «У», «О», «Ө» дыбыстарды дұрыс айтуға тырысады Балалар сурет салу әдістерін мұқият қарайды. Балалар доптың суретін салады. Ғарышкер ағаға көрсетеді. Балалар салған суреттеріне қуанады. |
Рефлексивті-коррекциялау Рефлексивно-коррегирующий | Балалар айтыңдаршы бүгін қандай мереке? Ғарышкерлер не істейді? Олар қайда ұшады? Балалар аспанда не бар? Балалар біздің алғашқы ғарышкерлеріміз Ю.Гагарин және Т.Әубәкіров (фотоларын көрсету) Балалар енді ғарышкер ағаның сендерге сыйлығы бар екен. (жұлдызшалар береді) Ол | -Ғарышкерлер күні -Ғарышқа ұшады -Планеталарға ұшып барады -Аспанда жұлдыз бар -Аспанда ай бар -Аспанда күн бар Суреттерді балалар мұқият қарайды. Жұлдызшаларды көріп қуанады |
Күтілетін нәтиже, ожидаемый результат:
Түстерді, пішіндерді ажыратуды ұғынады, воспроизводит
Доп туралы және ғарышкерлер күні туралы түсінеді понимает
Доптың суретін салу қолданады применяет
Тақырыбы: Менің көңілді добым.
Білім беру саласы. Коммуникация.
Бөлімі.
Тақырыбы. «Менің көңілді добым»
Мақсаты: Балаларға ойыншықтардың атын, түсін және қандай заттан жасалғанын, жекеше, көпше атауларын дұрыс айтуға үйрету. Балаларға сөзді анық айтуға дұрыс сөйлеу білуге баулу. Сөздік қорын дамыту.Олармен қалай ойнау керектігі нтүсіндіріп,ұқыптылыққа, эстетикалық талғамдарын кеңейту, талдау, әдемілікке тәрбиелеу.
Билингвалъды компонент. Доп- мяч, домалақ-круглый, көңілді-веселый.
Сөздік жұмыс.Менің көңілді добым. Доп, домалақ, көңілді.
Технологиялық қамтамасыз ету. Көрсету, түсіндіру, сұрау, сұрақ жауап алу.
Мотивациялыққозғаушылық
Шаттық шеңбер:
Табиғатым тамаша,
Көз тоймайды қараса.
Табиғатты аялап
Жүрейікші жараса,
Сәлем саған Жер Ана.
Сәлем саған нұрлы күн.
Шаттық шеңберге тұрып қайталайды.
Ұйымдастырушылық –ізденушілік
Біз Жер Ана мен Күн Анамен танысып алдық. Қане барлығымыз шеңбер бойында тұрып бір бірімізге деген жақсы тілек білдірейікші.
-Балалар қараңдаршы біздің тобымызда ойыншықтар өте көп, олар қандай әсем, әдемі ойыншықтар.
-Балалар мынау қандай ойыншық?
-Доптың пішіні қандай ?
-Түсі қандай?
-Доп қандай қимылы жасайды?
-Қане бәріміз допша секірейікші?
-Қане балалар барлығымыз доп туралы тақпақтар айтайықшы.
Добым менің домалақ,
Тоқтамайсың домалап.
Үстел үстін бүлдіріп.
Тарелкені сындырыдың
Тентек болып кеттің деп,
Тұрмыз сені тепкілеп.
-Балалар қыз балалар көбіне қандай ойыншықтар мен ойнайды?
Дұрыс айтасындар көпнесе қыз балалар қуыршақпен ойнайды екен.
-Ал ұл балалар қандай ойыншықпен ойнайды екен?
-Доп деген «Д» -әріпінен басталады. Өте жақсы, балалар, жарайсындар,-Қане барлығымыз ойын ойнайықшы.
«Көңілді доп»
Ойынның шарты. Балалар дорба ішіндегі ойыншақтардің ішінен допты ажыратып алу керек. Оның көлемі мен пішінін айтып беру керек.
Өте жақсы балалар жарайсыңдар. Енді сергіту сәттерін жасаймыз.
Сергіту сәті.
Қане балалар тұрамыз
Бойымызды жазамыз
Бір отырып бір тұрып
Бір тынығып алайық.
Жел уілдейді у-у-у
Құйын келіп билеиді зу-зу-зу
Қатты, қатты жел соқты гу-гу-гу
Жапырақтар қол соқты ду-ду-ду
Шыдай алмай жапырақтар ах-ах
Билеп кетті қалтырап пах-пах.
Билингвалъды компонент. Доп-мяч, домалақ-круглый, көңілді- веселый.
Сөздік жұмыс-Менің көңілді добым, доп, домалақ, көңілді.
-Доп
-Домалақ
-Қызыл
-Секіреді
Балалар мен біргелесіп доп сияқты секіреміз.
Балалар доп туралы тақпақтар айтады.
-Қуыршақпен
-Доппен
Іс- қимыл арқылы ойын ойнайды.
Қайталайды және сергіту сәтін жасайды.
-Доп-мяч
-Домалақ-круглый
-Көңілді-веселый.
-Менің көңілді добым. Доп, джомалақ, көңілді.
Рефлексивтік –түзетушілік.
-Жарайсындар балалар! Сонымен біз бүгін сендермен «Менің көңілді добым»
жайлы әңгіме айттық, және тақпақ айтып ойын ойнадық.
-Балалар сонымен доптың пішіні қандай екен?
-Түсі қандай екен?
-Біз қоржыннан нені таптық
-Жарайсындар балала! Дұрыс айтасындар доптың пішімі домалақ, ал түсі қызыл екен.
-Домалақ.
-Қызыл.
-Допты.
Нені білу керек. Балалар доптың пішіні мен түрін ажырыта білу керек.
Нені игереді. Балалар доп туралы өлеңді жаттап айтып беруді игерді.
Нені білді. Балалар доптың пішінін, түрін, түсін, ажырата білді.
«Доп, доп, добым домалақ» тіл дамыту технологиялық карта
Қостанай қаласы әкімдігінің «Қостанай қаласы әкімдігінің білім бөлімінің
№ 3 бөбекжай — бақшасы» МКҚК
«Доп, доп, добым домалақ» Қатынас, Тіл дамыту білім саласы бойынша «Ғарышкерлер күніне» арналған тақырыптық ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің технологиялық картасы
Екінші кіші «Көбелек» тобы
Тәрбиеші: Асылбекова Ж.Ж.
2016- 2017 оқу жылы
Ұйымдастырылған оқу-әрекетінің технологиялық картасы
Технологическая карта организованной учебной деятельности
Күні,число: 12.04.2017 Тәрбиеші, воспитатель: Асылбекова Ж.Ж.
ІІ кіші тобы, 2 младшая группа «Көбелек»
Білім саласы, образовательная область: «Қатынас» Тіл дамыту
Тақырыбы, тема: «Доп, доп, добым домалақ»
Мақсаты, цель: Ойыншық туралы әңгіме құрастыруға жаттықтыру; Заттарды қарау барысында олардың түстерін, пішінін, неден жасалғанын білу, қ,ғ,ұ,у,о,ө дыбыстарының айтылуын бекіту; «Ғарышкерлер күні» туралы түсінік беру, алғашқы ғарышкерлермен таныстыру.
Сөздік жұмыс, словарная работа: домалақ, ғарыш, планета, ғарышкер
Іс—әрекет кезеңдері Этапы деятельности | Тәрбиешінің басқарымдық қызметі Действия детей | Балалардың іс—әрекеті Деятельность детей |
Мотивациялық қозғаушы Мотивационно-побудительный | Тосын сый: Балалар қонаққа бүгін ғарышкер келіпті. Бүгін ғарышкер ағалардың мерекесі екен. Ол сендерге жұмбақ жасырады. Жұмбақ жасырамын: Секек-секек етеді, Домалап жөнеледі. Көптілділік: | Балалар келген қонаққа қуанады. Ғарышкермен бәрі бірге амандасады. Келген қонақтың киімін, бас киімін, жүріс-тұрысын бақылайды. Балалар жұмбақты шешеді. -Доп. Доп – мяч, ball [ˈbɒl] Ғарышкер –космонавт, cosmonaut [kɒzməˌnɒt] |
Ұйымдастырушылық ізденіс Организационно-поисковый | Ғарышкер: Балалар мынау не? Ал, доптын түсі, пішіні қандай? Доп неден жасалған? Балалар кім доп туралы тақпақ айтып береді. Добым, добым, домалақ, Тоқтамайсың домалап. Сергіту сәтін орындату. Доп туралы не айтуға болады? Сергіту сәті: Жеке жұмыс: «Қ», «Ғ», «Ұ», «У», «О», «Ө» дыбыстарды дұрыс айтқызу. Балалар ғарышкер ағаның мерекесі болғандықтан доптың суретін салып берейік. (тәрбиеші сурет салу әдісін көрсетеді) Ғарышкер аға салынған суреттерге алғыс білдіреді | — Доп. — Доптың түсі сары, пішіні дөңгелек. Ол резеңкеден жасалған. Доп туралы тақпақ айтады. Балалар тәрбиешінің айтқанын қайталайды. Сергіту сәтін орындайды. Доп домалақ, доп домалайды, секіреді, (доппен ойнауға болады) Линара: «Қ», «Ғ», «Ұ», «У», «О», «Ө» дыбыстарды дұрыс айтуға тырысады Балалар сурет салу әдістерін мұқият қарайды. Балалар доптың суретін салады. Ғарышкер ағаға көрсетеді. Балалар салған суреттеріне қуанады. |
Рефлексивті-коррекциялау Рефлексивно-коррегирующий | Балалар айтыңдаршы бүгін қандай мереке? Ғарышкерлер не істейді? Олар қайда ұшады? Балалар аспанда не бар? Балалар біздің алғашқы ғарышкерлеріміз Ю.Гагарин және Т.Әубәкіров (фотоларын көрсету) Балалар енді ғарышкер ағаның сендерге сыйлығы бар екен. (жұлдызшалар береді) Ол | -Ғарышкерлер күні -Ғарышқа ұшады -Планеталарға ұшып барады -Аспанда жұлдыз бар -Аспанда ай бар -Аспанда күн бар Суреттерді балалар мұқият қарайды. Жұлдызшаларды көріп қуанады |
Күтілетін нәтиже, ожидаемый результат:
Түстерді, пішіндерді ажыратуды ұғынады, воспроизводит
Доп туралы және ғарышкерлер күні туралы түсінеді понимает
Доптың суретін салу қолданады применяет
Доп туралы, көлем, пішін, мнемотехнология, доп туралы тақпақ
Тақырыбы: ДопСабақтың мақсаты: Балаларды резинаның қасиетімен таныстыру; ойыншық атын дұрыс атап, сипаттау жұмысын жүйелеу; мнемотехнология арқылы балалардың тілдерін дамыту. Ұқыптылыққа, тазалыққа баулу.
Сабақтың көрнекілігі: ойыншықтар, мнемотехнология сызбасы, интерактивті тақта, тақпақтар.
I Ұйымдастырушы қозғаушы қызмет түрі.
Сабақтың барысы:
Балалар шеңберге тұрады
Бала, бала баламыз,
Бақшамызға барамыз,
Тату — тәтті тұрамыз.
Тәрбиеші: Енді бір – бірімізге сәлем берейік.
Сәлемет бе, міне мен!
Доспын енді сенімен!
(бір – бірлерінің қолдарынан ұстайды)
Тәрбиеші: Балалар, менің қолымда қандай затты көріп тұрсыңдар?
Балалар: Доп
II Ұйымдастырулы – ізденушілік
1. «Доппен ойнау»
Мақсаты: мәнерлеп оқу дағдыларын жетілдіру, сөздік қорларын дамыту.
Тәрбиеші: Бұл жай доп емес, сиқырлы доп. Бұл сиқырлы допты алақаныма салып, айналдырып доп туралы тақпақ айтайық.
Добым, добым, домалақ,
Қайда кеттің домалап.
Қызыл, жасыл, сары, көк
Ойнайтын сенімен бала көп.
Тәрбиеші балаларға себеттің ішінен кішкентай доптарды алып таратады. Балалар доптарды қолдарына ұстап, қарайды.
Тәрбиеші: Балалар, бұл доп неден жасалған?
Балалар: Резинадан жасалған.
Тәрбиеші: Доп қандай, қатты ма, жұмсақ па?
Балалар: Жұмсақ
Тәрбиеші: Доппен біз не істейміз?
Балалар: Ойнаймыз
Тәрбиеші: Допты соққанда, ол секіреді. Себебі, ол желденген.
2. Мнемотехнология сызбасы (интерактивті тақта бойынша)
Мақсаты: сызбаға сүйеніп допты сипаттауға үйрету, заттың түсін, пішінін, көлемін ажырата білу біліктілігін қалыптастыру.
Тәрбиеші: балаларға сызбаны көрсетіп допты қалай сипаттауға болатынын айтады, мнемотехнология сызбасына сүйенеді.
Мынау не? – Доп
Доп қандай? – домалақ
Түсі қандай? – қызыл, жасыл, сары, көк
Доптың көлемі қандай? – үлкен (кішкентай)
3. Эксперименттік жұмыс
Мақсаты: балаларды өз еркімен тәжірибе жасауға, қорытындылауға үйрету.
Тәрбиеші: Балалар допты басқанда, ол жұмсақ басылады, сосын өз қалпына қайта келеді. Қазір біз сендермен тәжірибе жасаймыз: допты суға салайық. Қане, қараңдаршы доп бата ма, жоқ па? Батпайды екен. Қалай ойлайсыңдар неге, батпайды?
Балалар: ол жеңіл, резинадан жасалған.
4. Дидактикалық ойын: «Дұрысын тап»
Мақсаты: заттарды бір – бірінен ажырата білуге үйрету, салыстыра ойлауын дамыту.
Шарты: Үстел үстіне ағаштан, пластмассадан, резинадан жасалған бірнеше ойыншықтар қою. Балалардан резинадан жасалған ойыншықты тауып көрсетуді сұрау.
Тәрбиеші: Балалар, ойыншық туралы қандай тақпақ білеміз?
Қане барлығымыз бірге айтайық.
Ойыншықтар қандай, қандай,
Қызыл, жасыл, сары, көк,
Түрлі – түсті түстері
Көз тартады өздері.
III Жетекші – жөндеуші
Қорытынды
Тәрбиеші: Ойыншықпен не істейміз?
Балалар: Ойнаймыз.
Тәрбиеші: Ойыншықтар бізге ренжімеу үшін не істеуіміз керек?! Оларды лақтырмаймыз, сындырмаймыз, жуамыз. Біздің топта ойыншықтардың өз орны бар. Біз ойнап болғаннан кейін, оларды жинап орнына апарамыз. Біздің ойыншықтар таза. Олар бізге ренжімейді. Сабақта қолданған ойыншықтарды өз орнына апарып жинап қояйық.
Ақтөбе облысы, Шалқар қаласы,
І. Үренгішбаев атындағы орта мектебі
Шағын орталық тобының тәрбиешісі
Отарова Орынгүл Сансызбайқызы
Толық нұсқасын жүктеу
Саусақ ойыны мен жаттығулары арқылы балалардың тілдерін дамыту
Саусақ ойыны мен жаттығулары арқылы
балалардың тілдерін дамыту
Адамның сөйлеу тілі және қозғалыс жүйесі бір-бірімен тығыз байланыста болады. Себебі, сондай байланыс қолмен және мидың сөйлеу орталағында орналасқан.
Соңғы 10-15 жылда балалардың сөйлеу тілінің төмендеп кеткені айқын байқалады. Өйткені, ата-аналар балалармен аз сөйлеседі, олардың жұмыстан қолдары босамайтынын айтады. Балалар өз беттерімен тілдік қарым-қатынаста болады, себебі, олар қарайды және тыңдайды.
Саусақ ойындары және жаттығулары — бұл ұрпақтан ұрпаққа жалғасын тауып келе жатқан, әрі үлкен мәні бар мәдени шығармашылық. Саусақ және тілдік қимылына, жауап беретін орталық, бас миына өте жақын орналасқандықтан ұсақ моториканы дамыта отырып, баланың тілдік қорын белсендендіреміз және түзетеміз.
Саусақ ойыны және жаттығулар арқылы балаларды дұрыс сурет салуға дайындайды, болашақ мектепке баратын баланың жазу дағдысын қалыптастырады, зейін, есте сақтау қабілеттері жақсарады.
Саусақтардың көмегімен қандай да болмасын ертегіні немесе өлең-тақпақ шумағын сахналау саусақ ойыны деп аталады. Саусақ ойыны арқылы баланың сөйлеуге деген талпынысы, қабілеті дамып, ынтасы артады және шығармашылық әрекетіне жол ашады. Саусақ ойынын ойнай отырып, балалар қоршаған ортадағы заттар мен құбылыстарды, жан-жануарларды, құстарды және ағаштарды бейнелей алады. Саусақтарының қозғалыс- қимылына қарап бала қуанады, шаттанады, сөзді айтуға тырысады және өлеңдегі үйренген сөз шумақтарын қайталап айта отырып, есінде сақтайтын болады. Сонымен қатар балалар екі қолын қимылдата отырып, оң, сол, жоғары, төмен т.б. түсініктерді бағдарлай алуды үйренеді.
Ал тіл кемістігі кездесетін балалардың жалпы қимылдары, соның ішінде саусақ бұлшық етінің қимылдары жеткілікті деңгейде дамымайды.
Сөйлеу тілі мүшелері әрекетінің қозғалуларының дамуы қол саусақтарының нәзік қимылдарының дамуымен тығыз байланыста болғандықтан, бала қолының ептілігін толық жетілдіру, түзету- тәрбие жұмысын жүйелі жүргізуді қалайды. Саусақ ойынын балабақшада және үй жағдайында әсерлі, көңілді түрде ұйымдастыруға болады. Алдымен балаларға саусақ ойыны түсіндіріледі, әр қимылы көрсетіледі. Мысалы: «Саусақтар сәлемдеседі» ойынын алайық. Мұнда бас бармақ ұшы әр саусақтың ұшымен кезекпен түйіседі. «Адамдар келеді». Оң қолдың сұқ саусағы мен ортаңғы саусақтарын жүгірген тәрізді етіп қимылдатады. Сонымен бірге халық арасында кеңінен тарап жүрген «қуырмаш» ойыны да саусақтардың нәзік қимылын жетілдіруге бағытталған.
Балалар осындай саусақ ойынын ойнай отырып, өлең шумағын қызыға айтады. Мысалы, «Моншақ». Қызыл-сары көк моншақ. Мен жасаймын көп моншақ. Мұнда қатар екі қолдың бас бармағымен сұқ саусақтарының ұшын түйістіре отырып, моншақ тәрізді бейнелейді, әрі оларды тізбектеп жасау балалар үшін өте қызықты әрекет, әрі қол бұлшық етін дамытуға үлкен көмегін тигізеді. Сонымен саусақ ойындарын жүргізу арқылы балалардың саусақтарының нәзік қимылдары мен бұлшық еттерінің жетілуімен бірге, олардың сөйлеу тілі мен ойлау қабілеттері дамитын болады және кейін жазу шеберлігін ойдағыдай меңгеруіне дайындайды.
Ж е к е м е н ш і к м е к е м е « А қ е р к е » б а л а б а қ ш а с ы
А т а – а н а л а р м е н т ә р б и е ш і л е р г е а р н а л ғ а н к е ң е с
Саусақ ойыны мен жаттығулары арқылы балалардың
тілдерін дамыту
Дайындаған: Джанасова Саина Жанболатовна
«Санамақ» ойыны
Мақсаты : кіші моториканы және сөйлеу ырғағын дамыту.
Бір, екі, үш, төрт, бес,
Анаммен сурет саламын , ( алақанды жұмып ашады)
Міне басы, міне іші. ( қолды шеңбер жасап айналдырады)
Аяқтары, қолдары, көздері ( қолымен кішкентай және үлкен шеңбер салу)
Аузы, сақинадан жасалған ( ауада сақинаны салу)
Әдемі шашы да бар. ( қолдарын екі жаққа ашады)
«Пішінді құрастыр» жаттығуы.
Мақсаты : қол қимылдарының икемділігін, дәлдігін, көз мөлшерін дамыту.
Жаттығу барысы: жүргізуші балаларға есептік таяқшаларды таратып береді. Балалар солардан геометриялық пішіндерді жасап шығару керек.
Төмендегідей тапсырмалар беріледі:
Төрт таяқшадан шаршы құрастыру;
Үш таяқшадан үшбұрыш құрастыру;
Үй құрастыру;
Жалауша құрастыру;
Жұлдызша құрастыру;
«Кірпі» жаттығуы
Момақанмын, алайда, (үш саусақтарын түйістіріп, кірпінің жүрісін салады)
Тікенім көп абайла, (екі қолының саусақтарын айқастырып, кірпінің тікенектері
жасайды).
Кіріп кетсе қолыңа,
Өкпелеме жарайма!
«Салат» саусақ ойыны
Сәбізді алып тазалаймыз, ( оң қолды жұдырыққа түйіп, сол қолдың алақанына
ысқылайды)
Үккішпен үгіп майдалаймыз.( екі қолды жұдырыққа түйіп кеудеге ұстап,
жоғары-төмен қозғайды)
Қанттан сеуіп дәмдейміз, ( саусақтардың ұшымен қант себеді)
Міне, дайын нәр тағам, ( екі қолын алдына жайып көрсетеді).
Дәруменге байыған! ( алақанымен іштерін сипалап, тойғандықтарын
көрсетеді).
Құстар қанат қағады
Құстар ұшып барады,
Көкте қанат қағады.
Барлық құстар қосылып,
Шиқ-шиқ-деп, ән салады.
Мысық
Пеш түбінде мысық отыр, (Басбармақ, ортантерек, шылдыршүмек
үшеуі жұмылады. Ортантерек)
Екі көзін қысып отыр. (Ортантерек пен кішкене бөбек көздері боп
саусақтарды қимылдатады)
Тышқан етін жегісі кеп, (Басбармақ, ортантерек, шылдыршүмек
үшеуі бір-бірін қашай қозғалтады )
Тісі оның қышып отыр.
Саусақ жаттығулары
Шынжыр. Оң және сол қолдағы басбармақпен баланүйрек саусақтары түйісіп, жүзіктер секілді айқасып, шынжыр жасайды.
Піл : оң қол алақаны жайылып тұрады. Сол қол саусақтары бас бармақ пен кішкене бөбек артқы аяғы болса, баланүйрек саусақ пен шылдыр шүмек саусақ алдыңғы аяқтар, ал ортаңғы саусақ пілдің тұмсығы.
Доп: алақандар бір-бірімен жабысады. ( доп пішінін жасайды).
Гүл : қолдар, саусақтар жоғары қарайды. Алақандар айшанақпен қосыла түптері өзара жанасады. Саусақтар ашылады. Осы жаттығуларды орындай отырып, мына өлең жолдарын айтады.
Саусақтар шынжыр болады,
Үзілмейді тартсаң да,
Ал, піл келіп шынжырды,
Үзіп кетті басқанда.
Тұмсығымен доп іздеп,
Ойнағысы келіп тұр.
Достық үшін пілге мен,
Гүл сыйлағым келіп тұр.
Добым-добым домалақ
Добым-добым домалақ,
Тоқтамайсың домалап.
Үстел үстін бүлдірдің, (Саусақтарды ұштастыра отырып, доп кейпін жасау. Өлең
Тарелкені сындырдың. мазмұнына қарай қимылдар жасау)
Тентек болып кеттің, деп,
Тұрмын сені тепкім кеп.
Саусақтар жүреді
Екі саусақпен 5-ке дейін тура және кері санап, алға-артқа жүреді
Мысық пен тышқан
Тышқан қашты мысықтан Еденде саусақтармен қашады.
Қатты –қатты жүгірді. Жылдам жүгіреді
Орын тапты қуыстан, Екі қолының саусақтарын айқастыра жұдырықтайды
Зәресін мысық ұшырды.
Қарады мысық тесіктен, Көздерімен жан-жаққа қарайды
Тышқанға бері шық,-деді. Қабағын түйеді
Еденді ұрды «Тук-тук» деп, Айқасқан жұдырығымен еденді ұрады
Тырналады, кетпеді. Еденді тырналайды
Былай-былай тартады. Айқасқан жұдырығын екі жаққа тартады.
Бұза алмады қамалды.
Амалы құрып мысықтың,
Үйіне қарай қайтады.
Қуанып тышқан есікті, Айқасқан жұдырығына қарап үрлейді
Жәй ғана кеп үрледі.
«Алақай, есік ашылды»,-деп, Қолдарын айқара ашады
Ініне қашып үлгерді. Еденде қайта жүреді
Менің көңілді добым (сипаттау)
Тақырыбы: Менің көңілді добым (сипаттау)Ашық ұйымдастырылған оқу қызметі
Білім беру саласы: Коммуникация, әлеуметтік орта
Бөлімі: Сөйлеуді дамыту. Қоршаған орта.
Мақсаты:
1. Ойыншық туралы әңгіме құрастыруды үйретуді жалғастыру. Доп туралы мағлұмат бере отырып, оның түсін, пішінін және қандай материалдан жасалғанын анықтауға үйрету.
2. Сөздік қорларын, саусақ моторикасын дамыту.
3. Ойыншықтарды күтіп, ұқыпты, таза ұстауға тәрбиелеу.
Әдіс — тәсілдері: Көрсету. Түсіндіру, сұрақ — жауап, Ғажайып сәт, Тәжірибе жасау, ойын.
Көрнекіліктер: Түрлі ойыншықтар, Доптар, Тақырыптық слайд, суреттер. Үлестірмелер.
Сөздік жұмыс: Доп, домалақ, көңілді.
Билингвальды компонент: Доп — мяч, домалақ — круглый, көңілді — веселый.
Мотивациялық қозғаушы
Тәрбиеші балалардың назарын өзіне аударып, шаттық шеңберіне шақырады.
Қуанамын мен де,
Қуанасың сен де,
Қуанайық достарым,
Арайлап атқан күнге.
Жыл мезгіліне, айға, аптаға тоқталу.
Бүршік жарып ағаштар,
Құстар ұя салады.
Сылдыраған бұлақтар
Ағып бара жатады.
— Балалар, сендер балабақшаға келгенде немен ойнайсыңдар?
— Біздің топта қандай ойыншықтар бар?
Таңғажайып сәт.
Есік қағылып, Сәуле атты қуыршақ келеді.
— Балалар көктем мезгілі келді. Мен достарыммен бірге ойнайын десем добым жоқ.
Маған дос жасап беруге көмектесесіңдер ме?
Тәрбиеші:
— Қуыршақ олай болса сен біздің бүгінгі ашық ұйымдастырылған оқу қызметімізге қатыс.
Тақырыпты хабарлау.
«Менің көңілді добым»
Іздену — ұйымдастырушы
Слайд арқылы балаларды қатыстыра отырып, жаңа тақырыпты түсіндіру.
Резеңкеден және пластмассадан жасалған доптар жайлы айту.
Пішініне, түсіне тоқталу.
Тәжірибе
Үлкендеу табақшаға су құйып, оған доптарды салу арқылы доптардың жеңіл екенін балаларға көрсетіп, түсіндіру.
№29 демонстрациялық материалмен жұмыс
— Қараңдаршы, балалар мынау не?
— Доп қандай?
— Пішіні қандай?
— Олай болса, Ш. Смаханұлының доп туралы өлеңін жаттайық.
Добым менің, добым менің,
Өзің неткен көңілді едің.
Зымырайсың, қутыңдайсың,
Бірақ менен құтылмайсың.
Билигвалды компонент
Доп — мяч, домалақ — круглый, көңілді — веселый
Сергіту сәті
Добым, добым домала,
Балшыққа сен жолама.
Бүлдіресің қолымды,
Жек көремін оныңды.
Практикалық жұмыс
Қағазды умаждау әдісі арқылы доп жасау.
Қорыту.
Рефлексия «Ғажайып қоржын» ойыны
1. Балалар қоржыннан доп алып, сипаттайды.
2. Қуыршақ балаларға рахмет айтып қайтады.
3.- Біз бүгін немен таныстық?
— Доп қандай екен?
Мадақтау
Аяқтау.
Күтілетін нәтиже
Орындайды: Заттарды қарастырып, олардың түсін, пішінін, қандай материалдан жасалғанын айтуға арналған тапсырманы.
Түсінеді: Ойыншықтарды күтіп ұстау керектігін, өлеңнің мазмұнын.
Қолданады: Ойыншық туралы әңгіме құрастыра білу іскерліктерін.
Қызылорда облысы, Қазалы ауданы
Әйтеке би кенті, №11 «Балапан» балабақшасының тәрбиешісі
Кемалова Маржанкүл Тасмағамбетқызы
Толық нұсқасын жүктеу